Топ

Зголемен бројот на грипозни пациенти

Во текот на 5 недела од грипот, на територијата на општините Гевгелија, Богданци и Дојран се пријавени нови 13 заболени пациенти од грип или заболувања слични на грип, а во…

Прочитај повеќе

Целосна реконструкција на подрачните училишта во Дојран за 4 милиони денари

Општина Дојран со инвестиција од вкупно 4 милиони денари изврши целосна реконструкција на подрачните училишта во населените места Фурка, Николиќ и Црничани. При реконструкцијата беа преградени нови училници, обновена е…

Прочитај повеќе

Изградба на спортска сала и реконструкција на подрачни училишта:општината реализира капитални проекти

Општина Дојран периодов работи на реализирање на капитални проекти. Во тек се градежни активности за изградба на спортска сала во склоп на О.О.У „Кочо Рацин“ – Нов Дојран. Изградбата на…

Прочитај повеќе

Градоначалникот Ангов ги посети првачињата на првиот училишен ден

Вчера ООУ „Кочо Рацин“ – Нов Дојран ги отвори вратите за првиот училишен ден на првачињата. Нив ги посети и градоначалникот на општината – Анго Ангов, кој за добредојде и…

Прочитај повеќе

Заев и Борисов ќе се поклонат пред споменикот на Каварналиев денес во Дојран

Премиерите на Македонија и Бугарија – Зоран Заев и Бојко Борисов, денес (01-ви август) ќе се поклонат и положат цвеќе пред обновениот споменик на херојот од Балканските војни – полковник…

Прочитај повеќе

Се санира Дојранското крајбрежје за отворање нови плажи и туристички содржини

Општина Дојран работи на санирање и уредување на најкритичниот и разурнат дел од Дојранското крајбрежје. Целта на овие активности е да се обезбеди простор за отворање нови плажи и нови…

Прочитај повеќе

ЖФК „Паок“ – Грција доаѓа на пријателски натпревар во Дојран со ЖФК СЦ „Истатов“

ЖФК „Паок“ од Солун, актуелните шампионки на Грција и големи спортски пријатели на ЖФК „Истатов“ – Дојран, на 15.09.2019-та година по втор пат ќе гостуваат во Дојран и ќе одиграат…

Прочитај повеќе

Приведени две лица во обид да пренесат марихуана преку граничен премин Стар Дојран

На 22.07.2019-та година на граничниот премин Стар Дојран приведени се Е.М.  и Е.Х., двајцата од с.Долна Бањица, Гостивар поради обид да пренесат марихуана преку граничниот премин. Е.М. управувајќи товарно моторно возило…

Прочитај повеќе

ДЗС со кампања за заштита од пожари, со важност за целата територија на Македонија

Директорот на Дирекцијата за заштита и спасување – Аднан Џафероски, денеска одржа прес-конференција на која ја информираше јавноста за новата кампања на Дирекцијата за заштита од пожари, под мотото „Иднината…

Прочитај повеќе

„Костреж 2018“ од село Николиќ – нов концесионер на Дојранското Езеро

Од неодамна „Костреж 2018“ од село Николиќ е новиот концесионер на Дојранското Езеро на спортскиот, рекреативниот и стопанскиот риболов. Сите риболовци секогаш ќе бидат испочитувани – објави концесионерот, додавајќи дека…

Прочитај повеќе

Страна 1 of 7

Login

Добредојдове! Логирајте се на вашата сметка

Запомни ме Заборавена лозинка?

Lost Password